Konya’nın ‘Anne Dostu’ Hastanesi 25 Ekim 2018
20 Nisan 2022

Konya'nın İlk "Anne Dostu Hastanesi" Seçilen Hastanemiz Basında da Geniş Yer Bulmuştur. 
konhaber.png

 Sağlık Bakanlığı’ndan gelen uzman ekipler tarafından yapılan denetim ve kontroller neticesinde Dr. Ali Kemal Belviranlı Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi ‘Anne Dostu’ hastane seçilen Konya’nın ilk hastanesi oldu. Dr. Ali Kemal Belviranlı Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi aldığı bu unvan ile Konya’nın da tek ‘Anne Dostu’ hastanesi olma başarısı gösterdi. 

 anne dostu.png


Dr. Ali Kemal Belviranlı Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nin taşınma süreci dâhil açıldığı günden bu yana son derece başarılı çalışmalara imza atığını ifade eden İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mehmet Koç, “Tabiî ki böylesine önemli bir unvanı almaya hak kazanmak son derece önemlidir fakat asıl önemli olan bu unvanı her sene koruyabilmek ve bunun sorumluluklarını yerine getirebilmektir” diyerek ödülün kazanmasında emeği geçen herkese teşekkür etti. Hastanenin yatak sayısı ve büyüklüğü düşünüldüğünde alınan ödülün ne derece anlamlı olduğunun ortaya çıkacağını söyleyen Prof. Dr. Koç, “Hastanenin Sağlık Bakanlığı’na devredilmesinin ardından büyük çaba göstererek, taşınma sürecine ve hastane tefrişatına önemli katkılar sunan Sayın Milletvekilimiz Abdullah Ağralı’ya da teşekkürü borç biliyoruz, hastanemizin bir dal hastanesi olarak bu seviyelere gelmesinde kendisinin çok önemli gayretleri olmuştur” dedi. 

anne dostu2.png


‘Anne dostu’ hastane olabilmek için ‘Ebe-Gebe Okulu’ projesinin de son derece önemli katkıları olduğunu belirten Prof. Dr. Koç, “Sayın Milletvekilimiz Leyla Şahin Usta’nın da büyük önem verdiği ‘Ebe-Gebe Okulu’ projesi ile anne adaylarımız, doğumun bütün evreleri ve çocuk bakımı konusunda alanında uzmanlaşmış sağlık çalışanlarımız tarafından eğitime tabi tutulmaktadırlar. Proje kapsamında 496 anne adayımız bu hizmetten faydalanmış ve son derece yüksek memnuniyet oranına ulaşılmıştır. Verilen bu eğitimler sayesinde annelerimizin gebelik kaynaklı stresleri azalmakta ve bilinçlenmeleri sağlanarak tıbbi hiçbir sakınca yoksa normal doğuma yönlendirilmektedirler” diyerek bu alanda yapılan çalışmaları başlatarak destek veren Milletvekili Usta’ya da teşekkür etti. 

anne dostu3.png


Normal doğuma teşvik ederek anne adaylarının kaliteli doğum hizmetine ulaşmalarını sağlamak amacıyla uzun süredir İl Sağlık Müdürlüğü’nün de katkıları ile planlı bir ekip çalışması yürütüldüğünü ifade eden Hastane Başhekimi Uz. Dr. Erkan Ataş da yaptığı açıklamada, “Anne dostu hastane çalışmalarımız ve gebe okulu projemiz ile sezaryen oranlarında ciddi düşüş sağlayarak annelerimizin kendilerini daha rahat hissedecekleri bir ortamı sağlamaya çalıştık. Yaptığımız bu çalışmaların neticesinde de Sağlık Bakanlığımız tarafından bu unvana layık görüldük” dedi.

anne dostu4.pngÜlkemizin ciddi problemleri arasında yer alan yüksek sezaryen oranını, Türkiye ortalamasının altında tutma başarısı gösterdikleri için hastanelerinin Sağlık Bakanlığı tarafından daha önce de ödüllendirildiğini hatırlatan Ataş, “ 2018 yılı ilk 8 ayı içerisinde hastanemizde 8.378 doğum gerçekleşmiş olup primer sezaryen sayımız 911’dir. Bu oran yüzde 10,9’a denk gelmektedir ve Türkiye ortalamasının oldukça altındadır” dedi.