Evde Sağlık Hizmetleri Birimi
18 Şubat 2020

Evde Sağlık Hizmetleri Birimi

Sağlık Bakanlığı 10.03.2005 tarih ve 25751 sayılı 'Evde Sağlık Hizmetleri Sunumu Hakkında Yönetmelik' gereği, hastanemizde uzman hizmet ekibimizle Evde Sağlık Hizmeti sunulmaya başlanmıştır. Hizmet Ekibimiz 1 uzman doktor, 2 hemşire ve 1 şoförden oluşmaktadır.

Evde Sağlık Hizmetleri Birimi'nin verdiği tüm hizmetler ücretsizdir.

Evde Sağlık Hizmetleri Nedir? 

Evde Sağlık Hizmeti, yatağa tam bağımlı olan hastaların aileleri ile yaşadıkları ev ortamında hastaya tanı koymaktan ziyade tanısı konulmuş, tedavisi ilgili kliniklerce düzenlenmiş olan tedavilerinin takibinin, uygulanmasının ve hasta yakınlarının ya da bakmakla görevli kişilerin bu konudaki eğitimini sağlayarak hizmet vermektedir.

Takibe alınan hastaların gerekli tetkiklerinin yapılması, sürekli kullanılan ilaçlarının doğru kullandırılması konusunda eğitim verilmesi, takibinin yapılması,  gerekli tıbbi malzeme ve heyet raporlarının yenilenmesi, yatak yarası varsa pansumanlarının yapılması ve gereğinde bakımından sorumlu kişilere de bu konuda eğitim verilmesi Evde Sağlık Hizmetleri Birimi tarafından yapılmaktadır. 

Kimler Faydalanır?

Bu hizmetten, kronik (süreğen) hastalığı nedeniyle hastanede sürekli yatarak tedavi olması gereken, yürüyemeyen veya yatağa bağımlı olup özel ihtiyaçlarını dahi gideremeyecek durumda, başkasına bağımlı olan  0-18 yaş arası yatalak hastalar yararlanabilmektedir.

Kronik Solunum Sistemi Hastalıkları, 

Engeli nedeni ile hastaneye gelemeyen engelli hastalar,

İleri derecedeki kas hastaları, 

Yeni doğanlara (0-1 aylık) ve kronik hastalıkları sebebiyle fototerapi alan hastalar faydalanabilir.

Ekibimiz, başvuru yapan hasta ya da hasta yakınlarının ikamet ettiği adrese giderek, hastanın genel değerlendirmesini yapmakta ve takip programından yararlanıp yararlanamayacağına karar vermektedir. Hastanın evde hangi sıklıkla ziyaret edilmesi gerektiğini, bakım ve tedavi planı doğrultusunda evde sağlık hizmetleri ekibi planlamaktadır.

Evde Sağlık Hizmetleri Birimi Nasıl Çalışır? Vatandaşlar Bu Birime Nasıl Ulaşabilir?

Hastanemizde Evde Sağlık Hizmetleri Birimi hafta içi 08.00-17.00 mesai saatlerinde hizmet vermektedir. Hastaların acil durumlarında hastanemiz Acil Polikliniğine ve 112 Acil Hizmetlere başvuru yapabilirsiniz.

Hizmetin sunulduğu alan sağlık kurum veya kuruluşunun bulunduğu il veya ilçenin belediye alanı ile sınırlıdır.

Evde sağlık hizmeti almak için 444 38 33 (444 EVDE)  numaralı numaradan başvurunuzu yapabilirsiniz.

İrtibat:

Konya Dr. Ali Kemal Belviranlı Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi:  Tel: (332) 235 42 05 

Hastane Evde Sağlık Hizmetleri Birimi : 0 (332) 223 0271