T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Konya İl Sağlık Müdürlüğü Dr. Ali Kemal Belviranlı Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi

T.C. Sağlık Bakanlığı
Konya İl Sağlık Müdürlüğü Dr. Ali Kemal Belviranlı Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Hamile Kalırsa Tıpta İlk Olacak

Güncelleme Tarihi: 14/03/2020

Kalın bağırsağından vajina yapıldı, hamile kalırsa tıpta ilk olacak Kalın bağırsağından vajina yapıldı, hamile kalırsa tıpta ilk olacak Konya'da doğuştan vajinası olmayan, rahmi ise iki parçadan oluşan P.Y.'ye (17), 3 saatlik ameliyatla kalın bağırsağından alınan parçayla vajina yapıldı.
2 ay sonra evlenecek olan P.Y., "Bana önceden, anne olamayacaksın" dediklerinde hayata küstüm. Çok acılar çektim. Ama şimdi yeniden doğmuş gibiyim. Evleneceğim ve çocuk sahibi olabileceğim dedi.
Ameliyatı gerçekleştiren Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Naim Ünsal, kalın bağırsağından yapılan vajinanın rahmiyle birleştirilip doğurganlık özelliği kazandırıldığını ve bu yöntemin de
tıp literatüründe dünyada ikinci kez gerçekleştiğini, genç kızın hamile kalması durumunda ise bunun dünyada ilk olacağını söyledi.
Gaziantep'te yaşayan doğuştan vajinası olmayan, rahmi ise iki parçadan oluşan P.Y., her regl olduğu dönem, hastaneye giderek tedavi olması gerekiyordu. Birçok sağlık kuruluşu ve doktora başvuran ve kendisine 'anne olamayacaksın' denilen genç kız, tedavilerden sonuç alamayınca adeta hayata küstü. P.Y., 5 ay önce Konya'da Ali Kemal Belviranlı Doğum ve Çocuk Hastanesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Naim Ünsala başvurdu. Tanısal kamera yardımıyla muayene edilen genç kız için ameliyat planı oluşturuldu.
Geçtiğimiz hafta aynı hastanede ameliyata alınan P.Y. Dr. Naim Ünsal ile Genel Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Şükrü Salih TopraK'ın 3 saat süren operasyonuyla kalın bağırsağından alınan parçayla vajina yapıldı. Kalın bağırsağından yapılan vajinanın, rahmiyle birleştirilip doğurganlık özelliği kazandırılmasıyla, tıp literatürüne giren ikinci vaka oldu.

  • 1.jpeg
  • 2.jpeg